FORA.tv Speaker - Haim Ramon

 Haim  Ramon  Thumbnail

Biography

Haim Ramon was born in Tel Aviv in 1950. He served as an officer in the Israel Air Force and holds a B.A. in Law from Tel Aviv University. Ramon was a member of the Labor Party's Young Guard, serving as its National Secretary from 1978 to 1989. He was elected Chairman of the Histadrut General Federation of Labor in July 1994, in which position he served until his appointment in November 1995 as Minister of the Interior. He has been a Member of the Knesset since 1983, serving on the Committees for Constitution, Law and Justice (1983-92); State Audit (1984-88); Finance (1984-92); and the House Committee (1988-92). He also served as Coordinator of the Labor Party in the Finance Committee (1984-88) and was the Chairman of the Labor faction in the Knesset (1988-92). He served was Minister of Health from July 1992 until his resignation in 1994, and as Minister of the Interior from November 1995 until June 1996. From 1996-1999 he served on the Knesset Foreign Affairs and Defense Committee. In July 1999 Ramon was appointed Minister in the Office of the Prime Minister with responsibilities for Jerusalem, government reform, and liaison between the government and the Knesset. In August 2000 he was also assigned the Interior portfolio. He held these posts until March 2001. Haim Ramon served as Minister without Portfolio from January 2005 until November, when Labor resigned from the government. Ramon subsequently announced his resignation from the Labor Party to join Ariel Sharon's new party, Kadima. In May 2006 Haim Ramon was appointed Minister of Justice and resigned in August. In July 2007 he was appointed Vice Premier in the Prime Minister's Office. Haim Ramon is married and the father of two.

1 Program

Israeli Vice Premier Haim Ramon on Israel's Future

04.29.08 | 00:19:44 min | 0 comments