Speaker - Thomas Foley

 Thomas  Foley  Thumbnail


Thomas S. Foley was sworn in as the 25th (12th post WWII) U.S. Ambassador to Japan on November 6, 1997. Prior to taking up his diplomatic post, Ambassador Foley served as the 49th Speaker of the House of Representatives. He was elected to represent the State of Washington's Fifth Congressional District 15 times, and served his constituents for 30 years from January 1965 to December 1994. Ambassador Foley served as Majority Leader from 1987 until his election as Speaker on June 6, 1989. From 1981 to 1987, he served as Majority Whip, the number three position in the House Leadership. Born March 6, 1929, Ambassador Foley is a native of Spokane, Washington, and a graduate of the University of Washington and its School of Law.

2 Programs

Silicon Valley Meets Crowdfunders Conference

04.04.13 | 05:06:08 min | 0 comments

The Broken Branch

07.12.06 | 01:55:26 min | 0 comments